Kohviubade päritolu

Hondurase kohviuba

Uba kasvatatakse Lääne-Hondurases Ocotepeque piirkonnas 1300 kuni 1550 meetri kõrgusel. Cooperativa Cafetaleta Mercedes Ocotepequ Limitada on organisatsioon mis ühendab 51 liiget, kellest peaaegu pooled on naised. Seeläbi pakutakse naistele võimalust müüa oma toodangut ja parandada oma perekonna elutingimusi. Läbi organisatsiooni on neil õnnestunud kasvatada kvaliteetsemat uba kuna nad on saanud paremaid teadmisi, kuidas seda teha, ning paremat võimalust oma oa müügiks. Oa tootmise protsess on orgaaniline.

Protsessi, millega neid ube töödeldakse nimetatakse "washed" meetodiks. 

Kohviuba ümbritseb kasvamisel mari, mis oa valmides muutub punaseks.

Oad korjatakse käsitsi põõsa pealt ära.

Washed meetodi puhul korjatud marjade ümbert eemaldatakse mari ning lastakse oal kuivada 4-10 päeva. Seeläbi on oal väga puhas ja selge maitse.

Hondurase kohvioad on erilised mitmel põhjusel. Honduras on Kesk-Ameerika riik, mille kohv on hinnatud kogu maailmas oma maitse ja aroomi poolest. Siin on mõned põhjused, miks hondurase kohvioad on erilised:

  1. Päritolu: Hondurasel on ideaalne kliima ja pinnas, mis sobivad kohvi kasvatamiseks. Kohvioad kasvavad kõrgel mägedes, kus on jahedam kliima, mis võimaldab kohvioadel aeglaselt küpseda ja anda välja oma unikaalse maitse ja aroomi.

  2. Kasvatamismeetodid: Hondurase kohvioad kasvatatakse peamiselt väikestes farmides ja korjatakse käsitsi, mis võimaldab kohvi kvaliteeti ja puhastust hoida kõrgel tasemel. Hondurase kohvitootjad kasutavad ka säästlikke meetodeid, näiteks looduslikku varjualust, mis kaitseb kohvipuid päikese ja tuule eest.

  3. Röstimine: Hondurase kohvioad röstitakse sageli käsitsi väikestes partiides, mis võimaldab röstimise protsessi täielikku kontrolli ning tagab kohvi ühtlase röstimise ja soovitud maitse ning aroomi. Käsitsi röstimine on ajakulukas protsess, kuid tulemuseks on kõrgekvaliteediline kohv, mille maitse ja aroom on paremad kui masintöödeldud kohvi puhul.

  4. Maitse ja aroom: Hondurase kohvioad on tuntud oma pehme maitse ja rikkaliku aroomi poolest, mille on saavutanud tänu piirkonna unikaalsetele kasvutingimustele ja röstimisviisidele. Kui röstitud õigesti, on hondurase kohvi maitse mahe, kergelt puuviljane ja šokolaadine, kusjuures aroom on magus ja lilleline.

Kokkuvõttes on Hondurase kohvioad erilised tänu unikaalsetele kasvutingimustele, korje- ja röstimismeetoditele, mis tulemuseks annavad kohvi, mille maitse ja aroom on võrratud. Seetõttu on Hondurase kohvioad väga hinnatud ja leitavad gurmee-kohvide hulgas.

 

Kenya kohviuba

Uba kasvatatakse Kirinyaga piirkonnas Keenias, lähedal Mount Kenya-le. Piirkonnas on vulkaaniline muld ning väikesed mäed ja orud. Tänu neile tingimustele kohv väga hästi seal kasvabki. Kohvi kasvatab ja töötleb Kibirigwi Farmers Cooperative, kasutades selleks käsitööd. Kasutusel on keskkonnasõbralikud meetodid, et kaitsta kohalikku loodust.

Töötlemisel kasutatakse samuti washed meetodit. Ehk et korjatud marjade ümbert eemaldatakse mari ning lastakse oal kuivada 4-10 päeva. Seeläbi on oal väga puhas ja selge maitse.

Keenia kohvioad on tuntud oma erilise maitse ja aroomi poolest ning neid peetakse üheks maailma parimaks kohviks. Siin on mõned põhjused, miks keenia kohvioad on erilised:

  1. Päritolu: Keenia asub ekvaatoril ja sealne kliima sobib kohvipuu kasvatamiseks ideaalselt. Keenia kohvi kasvatatakse kõrgel mägedes, kus on päevasel ajal päikesevalgust ja öösel jahedam temperatuur. Sellised kliimatingimused annavad kohvile erilise hapukuse ja puuviljasuse.

  2. Variatsioonid: Keenias kasvatatakse paljusid erinevaid kohvivariatsioone, millest mõned on haruldased ja väga hinnatud. Näiteks on Keenia AA-kvaliteediga kohvioad suuremad ja erilisema maitsega kui tavalised Keenia kohvioad.

  3. Korje: Keenia kohvioad korjatakse käsitsi, mis tagab puhta ja kvaliteetse kohvi. Korje toimub sageli mitmes voorus, et saada ainult küpsed kohvioad.

  4. Röstimine: Keenia kohvioad röstitakse tihti heledamaks kui teisi kohvisorte, et säilitada kohvi hapukus ja puuviljasus. Röstimise protsessis kasutatakse tihti spetsiaalseid meetodeid, näiteks aeglast röstimist madalal temperatuuril, et säilitada kohvi ainulaadne maitse ja aroom.

  5. Maitse ja aroom: Keenia kohvioad on tuntud oma elava happesuse, magususe ja puuviljasuse poolest, mida iseloomustavad nootideks sidrun, mustsõstar, kirss ja õun. Kohvi aroom on intensiivne ja lilleline, millele annab tooni tugev šokolaadine noot.

Kokkuvõttes on Keenia kohvioad erilised tänu unikaalsetele kasvutingimustele, käsitsi korjamisele, erinevatele variatsioonidele ning spetsiaalsetele röstimismeetoditele. Nende tegurite tulemusena on Keenia kohvi maitse ja aroom unikaalsed ning tõeliselt erilised. Seetõttu on Keenia kohvi väga hinnatud ja leitavad gurmee-kohvide hulgas.